14 Haziran 2010 Pazartesi

Tanburi Bahri Bey den vuvuzela başvurusu


Türk sanat müziğinin sayılı tanbur üstadlarından Tanburi Bahri Bey, rahatsızlık verici bir ses çıkarması nedeniyle 2010 Dünya Kupası'nda, sporseverlerin büyük bölümünün “kabusu” haline gelen yerel çalgı vuvuzelanın statlara sokulmaması için FIFA Disiplin Komitesine başvurdu.
Tanburi , yaptığı açıklamada, 2010 Dünya Kupası Güney Afrika Organizasyon Komitesini FIFA Disiplin Komitesine şikayet ettiğini söyledi.FIFA'nın vuvuzelayı 2009 Konfederasyon Kupasında yasakladığını kaydeden Tanburi, sözlerini şöyle sürdürdü:“Güney Afrika Futbol Federasyonu ve Organizasyon Komitesi, vuvuzela ile ilgili bir sunum yaparak çalgının turnuvanın sembolü olacağını belirtip FIFA'dan izin aldı. Ancak 130 desibeli aşan gürültü çıkaran bu çalgı sporcular ve antrenörler açısından da büyük sıkıntıya yol açıyor. Anonsların duyulmasını engelliyor, seyirci güvenliğini de bu bakımdan tehlikeye atıyor. Yapılan araştırmalar, bu çalgının geçici duyma kaybına yol açabileceğini ortaya koymuştur. Yozgat şehir merkezinde ayrıca çekerek ve boğazlıyan ilçelerinde de bu nedenle bu çalgı yasaklanmıştır. Televizyonda maç izleyen bizlerin de seyir zevkini ortadan kaldırıyor.”Organizasyon Komitesinin izin almış olsa dahi gürültülü çalgıların statlara girmesine izin vererek, FIFA Disiplin Yönetmeliği'nin 46. ve 47. maddelerini ihlal ettiğini kaydeden Tanburi, şöyle dedi:
Böyle maç izlenmez yawww,sağlam ses var...
Tanburi Bahri bey sadece 4 senede bir dünya kupası izleme keyfini yaşadıklarını belirtip sözlerine şu şekilde devam etti;,
Daha Türk milli takımının turnuvada yer alamamasının burukluğunu üzerimden atamadan bu vuvuzela mıdır nedir onun sıkıntısı başladı.Çok sağlam sesi var yawww,böyle maç mı izlenir yaw.,onları çalanların elinden alıp gerekeni yapmak lazım yawww,bu arada sağlam yawww dedim yaww , diyerek meydana gelen tatsızlığı vurgulayan tanburi;“46. madde sportmence olmayan davranışları düzenliyor. 47. maddesi ise daha ağır, saldırganca hareketleri cezalandırmaktadır. Vuvuzelanın bu kadar yüksek sesle çalınmasına izin verilmesinin sportmenlikle bağdaşır tarafı yok. Aynı zamanda da seyircilerin güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.FIFA Disiplin Komitesi yönetmeliğinin 108. maddesi bireysel başvuruya izin veriyor. Disiplin Komitesinin resen harekete geçerek soruşturma açabilir. Bir müzik adamı ve sporsever olarak FIFA Disiplin Komitesine başvuruda bulundum. Çok kısa sürede sonuç alacağımıza ve daha iyi maçlar izleyeceğimize inanıyorum.”Tanburi Bahri Bey, 27 Kasım 2007 tarihinde İtalya'nın FC Inter Milan ile Yozgat Yimpaşspor arasında yapılan Şampiyonlar Ligi maçında, FC Inter Milanlı futbolcuların “Haçlıları andırır” formalarını UEFA'ya şikayet etmişti. UEFA da konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

VUVUZELA NEDİR?
Vuvuzela bazen lepatata diye bazen de Güney Afrika Zurnası diye adlandırılan, Güney Afrika yöresine ait üflemeli bir çalgı, 61 cm boyunda ve 100 gram ağırlığındadır. Herhangi bir tuş veya tonlama deliği fonksiyonuna sahip olmayıp, sadece üfleyen kişinin ritmine bağlı olarak ses çıkarır.
Güçlü bir ciğer ve üfleme yeteneği isteyen vuvuzelanın çıkardığı ses, sis düdüğü ya da fil sesine benzerdir. Sinek ve arı vızıltısına benzetenler de olmuştur. Vuvuzela toplu olarak çalındığında çıkarmış olduğu ses yaklaşık olarak 135 desibeldir.
Vuvuzela, adını Zulu dilindeki Vuvu sözcüğünden alıyor. Vuvu sözcüğü, Türkçe'de gürültü anlamına geliyor. Güney Afrikalıların anlattıklarına göre Kudu adı verilen bir antilop çeşidinden yapılmakta olup(günümüzdeki modelleri plastikten üretiliyor) yüzyıllardır Afrika kabilelerin haberleşmesinde kullanılıyordu. Günümüzde ise Vuvuzela, Güney Afrika futbol kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder