14 Aralık 2010 Salı

Tanburi Bahri Bey’e yumurtalı saldırı


Kars Kafkas Üniversitesi'nde Tanburi Dede Efendinin ölüm yıldönümü nedeni ile düzenlenen 'En İyi Tanbur Hangi Ağaçtan Olur’ konulu sempozyumda konuşan Tanburi Bahri Bey bir grup öğrencinin yumurtalı saldırısına uğradı. Karslı Tanbur Kollektifi üyesi oldukları öğrenilen öğrenciler, Bahri Beyi önce sözlü protesto ettiler , ardından yumurta attılar.Atılan yumurtalardan ,Tanburi Bahri Bey yanında getirdiği tanburu nun altına saklanarak kurtuldu.

Tanburi Bahri Bey, 'En İyi Tanbur Hangi Ağaçtan Olur ' konulu sempozyuma katılmak üzere geldiği Kars'da ilk önce Kars Kafkas Üniversitesi ni gezdi. Bahri Bey ve beraberindekiler daha sonra Kültür Merkezine geçerek buradaki 'En İyi Tanbur Hangi Ağaçtan Olur ‘konulu sempozyuma katıldı.

Bahri Bey, burada kürsüye gelerek, Türkiye'de tanbur yapılan ağaç sayısının çok az olduğunu,sıkıntıların çok olduğunu ve tanbur yapılan ağaçlar konusunda reform yapılması gerektiğini anlatmaya başladı. Bu sırada, salonda bulunan ve Karslı Tanbur Kollektifi Üyesi olduğu belirlenen bir öğrenci, Bahri Beye"Siz tanbur yapılan ağaçdan bahsediyorsunuz ama bizim Tanbur alacak paramız yok bir tanbur kaç para haberiniz varmı ? " diyerek bağırmaya başladı. Bu sırada salondaki bir başka öğrenci de ayağa kalkarak, Bahri Beye yönelik olarak "elindeki tanbur 3000 TL,biz burada marangozlara ucuz olsun diye suntadan tanbur yaptırıyoruz,3000 lirayı daha bir arada göremedik." diyerek bağırmaya başladı. Bu esnada söz konusu bağıran şahıs elindeki bir yumurtayı kürsüde konuşmasını sürdüren Bahri Beye fırlattı. Yumurta Bahri Beyin kendini korumak amacı ile altına siper aldığı tanbutruna isabet etti.. Bazı sanatseverler ise yaşananlar üzerine Bahri Beyin etrafında koruma amacı şile bir sevgi çemberi oluşturdu.

Bunun üzerine protestocular, salondaki güvenlik görevlileri tarafından önce susturuldu, ardından dışarıya çıkarıldı.. Bu kez protestocular dışarıda protestolarını devam ettirdi. Polis de bina çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan, Tanburi Bahri Bey eylem bittikten sonra konuşmasını kaldığı yerden devam etti.Bahri Bey, "Arkadaşlar görüşlerini paylaşmak istedi. Elbette görüşlerini anlatabilirler ama bu şekilde olmamalı. Biz konuşmamız yaptıktan sonra onlar da fikirlerini, sözlerini söyleyebilirlerdi. Ama bu yolla bunlar olmaz.Tanburi Dede Efendinin bile kemiklerini sızlattılar yaww" diye konuştu.Sonrasında salonda gerginleşen havayı dağıtmak için tanburu ile son bestesi olan maruşafına kurban olduğum ey şevki bahar" adlı şevk-ü tarap makamındaki son bestesini seslendirerek salondakilerin kulaklarında biriken pası sildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder